Available at short notice on request
Product information "Thread former 1531 M6.0 6HX TIN coated"
Thread former 1531 M6.0 6HX
TIN coated
TIN coated
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G1531 |
| Article number: | G15310606HX |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M6 |
| pitch: | 1 mm |
| Tolerance: | 6HX |
| total length: | 80 mm |
| thread length: | 16 mm |
| Shank ø: | 6.00 mm |
| square: | 4.90 mm |
| core drill: | 5.55 mm |
| Coating: | TIN coated |