In stock delivery time 1-2 working days / subject to prior sale
Product information "Thread former 1531 M5.0 6GX TIN coated"
Thread former 1531 M5.0 6GX
TIN coated
TIN coated
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G1531 |
| Article number: | G15310506GX |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M5 |
| pitch: | 0.8 mm |
| Tolerance: | 6GX |
| total length: | 70 mm |
| thread length: | 14 mm |
| Shank ø: | 6.00 mm |
| square: | 4.90 mm |
| core drill: | 4.65 mm |
| Coating: | TIN coated |