In stock delivery time 1-2 working days / subject to prior sale
Product information "Thread former 1531 M3.0 6GX TIN coated"
Thread former 1531 M3.0 6GX
TIN coated
TIN coated
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G1531 |
| Article number: | G15310306GX |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M3 |
| pitch: | 0.5 mm |
| Tolerance: | 6GX |
| total length: | 56 mm |
| thread length: | 10 mm |
| Shank ø: | 3.50 mm |
| square: | 2.70 mm |
| core drill: | 2.80 mm |
| Coating: | TIN coated |