Available at short notice on request
Product information "Tap M3,0 6G, 6141 form C TIN"
Tap M3,0 6G, 6141 form C TIN
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G6141 |
| Article number: | G6141030000GCHL |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M3,0 |
| pitch: | 0.5 mm |
| Tolerance: | 6G |
| total length: | 56 mm |
| thread length: | 7 mm |
| Shank ø: | 3.50 mm |
| square: | 2.70 mm |
| core drill: | 2.50 mm |
| Coating: | HL coated |