Available at short notice on request
Product information "Cutting tap for brass M4,0 6H no. 4920"
Cutting tap for brass M4,0 6H no. 4920
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G4920 |
| Article number: | G4920040000H |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M4 |
| pitch: | 0.7 mm |
| Tolerance: | 6H |
| total length: | 49 mm |
| thread length: | 12 mm |
| Shank ø: | 4.00 mm |
| square: | 2.70 mm |
| core drill: | 3.30 mm |
| Coating: | bright |