In stock delivery time 1-2 working days / subject to prior sale
Product information "Cutting tap for brass M2,6 6H no. 4920"
Cutting tap for brass M2,6 6H no. 4920
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G4920 |
| Article number: | G4920026000H |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M2,6 |
| pitch: | 0.45 mm |
| Tolerance: | 6H |
| total length: | 41 mm |
| thread length: | 8 mm |
| Shank ø: | 2.80 mm |
| square: | 1.80 mm |
| core drill: | 2.15 mm |
| Coating: | bright |