Available at short notice on request
Product information "Cutting tap M5,0 6G TIN no.6141 Anschnitt Form E 2-3 Gang for the machining of blind holes"
Cutting tap M5,0 6G TIN
no.6141 Anschnitt Form E 2-3 Gang
for the machining of blind holes
no.6141 Anschnitt Form E 2-3 Gang
for the machining of blind holes
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G6141 |
| Article number: | G6141050000GETI |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M5,0 |
| pitch: | 0.8 mm |
| Tolerance: | 6G |
| total length: | 70 mm |
| thread length: | 9 mm |
| Shank ø: | 6.00 mm |
| square: | 4.90 mm |
| core drill: | 4.20 mm |
| Coating: | TIN coated |