Available at short notice on request
Product information "Cutting tap M4,0 6G HL no.6141 form C 2-3 turn cut for the machining of blind holes"
Cutting tap M4,0 6G HL
no.6141 form C 2-3 turn cut
for the machining of blind holes
no.6141 form C 2-3 turn cut
for the machining of blind holes
| Article category: | Schneidwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Gewindebohrer + Gewindeformer |
| Series: | G6141 |
| Article number: | G6141040000GHL |
| Tool material: | HSSE-PM |
| Nominal thread ø: | M4,0 |
| pitch: | 0.7 mm |
| Tolerance: | 6G |
| total length: | 63 mm |
| thread length: | 8 mm |
| Shank ø: | 4.50 mm |
| square: | 3.40 mm |
| core drill: | 3.30 mm |
| Coating: | HL coated |