In stock delivery time 1-2 working days / subject to prior sale
Product information "Collet 171E F42 76-991 with 20mm extended nose 3,0 smooth"
Collet 171E F42 76-991
with 20mm extended nose 3,0
Please reduce your clamping pressure in
case of picking up small work pieces
with 20mm extended nose 3,0
Please reduce your clamping pressure in
case of picking up small work pieces
| Article category: | Spannwerkzeuge |
|---|---|
| Article group: | Spannzangen Reihe 100 |
| Series: | E171VOR |
| F-number: | F42 76-99 |
| US-code: | - |
| Article number: | E171VOR20030 |
| Ød: | 42.00 mm |
| ØD: | 55.00 mm |
| K: | 30.00 ° |
| L1: | 105.00 mm |
| L2: | 20.00 |
| Profile: | round |
| Bore: | 3.00 mm |
| Clamping surface: | smooth |